Strona główna

Wyszukiwarka

Licznik odwiedzin

Ilość odsłon 29736

Do pobrania

Pod koniec ubiegłego roku nakładem wydawnictwa INFORT ukazała się książka Dominika i Marcina Kasprzaków „Niemieckie fortyfikacje linii b2 z lat 1944-45. Imielin – Bielsko-Biała – Żywiec – Zwardoń”. Autorski duet miłośnikom fortyfikacji jest znany z wydanej w roku 2009 pozycji „Fortyfikacje z 1939 roku w Bielsku-Białej. Historia, przewodnik”.

okladka b2 min 9a1fc


Najnowsza praca braci Kasprzaków to bardzo cenna publikacja, wręcz lektura obowiązkowa dla osób interesujących się przebiegiem działań wojennych w roku 1945 na Śląsku Cieszyńskim oraz w jego najbliższym otoczeniu. To prawdopodobnie najlepsza do tej pory praca opisująca powstanie i obecne relikty lokalnej linii niemieckich umocnień polowych, do której budowy przystąpiono w roku 1944. Jak piszą autorzy, „książka opisuje około 100-kilometrowy fragment linii b2, rozciągający się w pasie od Imielina przez Bielsko-Białą, Żywiec, aż do polsko-słowackiego pogranicza w pobliżu Zwardonia. Na 222 stronach przedstawiono historię powstania linii b2-Stellung, charakterystykę i przebieg pozycji, zagadnienia taktyczno-techniczne, budowle obronne oraz opis walk, jakie toczyły się w bezpośrednim sąsiedztwie linii b2 w pierwszych miesiącach 1945 roku. Tekst uzupełniono licznymi zdjęciami, w tym archiwalnymi, widokami i przekrojami, mapami przebiegu linii oraz mapą hipsometryczną.
 
SPIS TREŚCI
 
Więcej informacji o książce na stronie Grupy Operacyjnej Bielsko-Biała 


Występujące na tej stronie pewne symbole nazistowskie i komunistyczne nie służą propagowaniu żadnej z totalitarnych ideologii. Zamieszczono je jedynie w celu prezentacji kontekstu historycznego dramatycznych wydarzeń końcowego okresu II wojny światowej.

Źródła ilustracji: archiwum autorów, Wikipedia, Internet.


"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie". Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" – mały projekt Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Strona internetowa przygotowana przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Zebrzydowicach. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Strona internetowa www.front1945.cieszyn.pl została zrealizowana w ramach operacji z zakresu małych projektów pn. "Rok 1945 na Śląsku Cieszyńskim. Odkrywamy nieznane fakty z historii II wojny światowej(książka, strona internetowa, konferencja)" w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju", objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.